Viete ako poraziť jarnú únavu?

Zmena času a prechod zo zimného módu do jarného môže stresujúco a zaťažujúco vplývať tak na psychiku, ako aj na organizmus samotný. Toto obtiažne prispôsobovanie sa organizmu zvykneme často označovať pojmom „jarná únava“.

Čo presne nám v tomto období chýba a ako môžeme telo naštartovať? 

 

Počas zimných mesiacov na naše telo vplýva omnoho viac nepriaznivých faktorov ako   v inom ročnom období. Zima, nedostatok slnka, znížená fyzická aktivita, či nedostatočný príjem vitamínov v podobe čerstvej zeleniny a ovocia. Aj deficit týchto vecí môže viesť k nepríjemnému stavu – jarnej únave.

Na jej vzniku sa môžu podieľať aj také vplyvy, ako je napríklad hormonálna nerovnováha v dôsledku zníženia rezerv serotonínu, ktorého tvorba závisí od intenzity denného svetla. Tento fakt má negatívny dopad aj na našu psychiku.

Ďalšie faktory spôsobujúce jarnú únavu:

–        ťažká, nevyvážená strava a nedostatok tekutín,

–        hodiny trávené za počítačom alebo TV,

–        pasívny oddych v teple domova,

–        stres a vysoké pracovné nasadenie.

Ako bojovať proti jarnej únave?

Vitamíny a voda

Po dlhej a studenej zime je najlepším spôsobom ako naštartovať organizmus zvýšenie príjmu čerstvej zeleniny a ovocia, spestríme tak svoj jedálniček a doplníme potrebné vitamíny. Najlepšími vitamínmi po zime sú vitamín C, ale výrazne prospešné v boji proti jarnej únave sú aj vitamíny B či D. Vyskúšajte infúznu terapiu vysokodávkovým vitamínom C v našej poliklinike a doprajte svoju organizmu dávku energie.

Ani na jar nesmieme zabúdať na pravidelný pitný režim. Ideálne je prijímať tekutiny pravidelne počas celého dňa, najlepšie vo forme čistej vody, nesladených bylinkových čajov alebo ovocných štiav. Pitný režim je u každého individuálny, vo všeobecnosti však platí, že dospelý človek by mal denne vypiť aspoň 2 – 3 litre tekutín. Výrazne zvýšiť príjem tekutín by sme mali hlavne pri zvýšenej fyzickej aktivite a cvičení.

Pohyb, slnečný kúpeľ a oddych

Ak ste sa v zimných mesiacoch vyhýbali aktívnemu pohybu, tak práve na jar je ideálne pomaly rozprúdiť krvný obeh a prebudiť telo. Či už zvolíte dlhšie prechádzky v prírode alebo sa začnete aktívne venovať športu, čerstvý vzduch a pohyb rozprúdia krvný obeh a dodajú telu endorfíny – hormóny šťastia. Pobytom vonku a vyhrievaním sa na slniečku dodáte telu chýbajúci vitamín D, doprajete si oddych, regeneráciu a načerpáte tiež nové sily.

Jarnú únavu ale v každom prípade netreba podceňovať. Telo nám svojim spôsobom dáva najavo, že je unavené a pýta si dobiť energiu. Preto sa na chvíľu zastavte a venujte sa len sebe.

Partneri