Spôsob prenosu koronavírusu do oka nie je stále jasný

Niektoré výskumy ukázali, že koronavírus môže spôsobiť tzv. konjunktivitídu, teda zápal spojoviek, a dokáže sa pravdepodobne prenášať aj kontaktom aerosólu so spojovkou. Spôsob prenosu vírusu do oka je však stále otázny. Odborníci odporúčajú niekoľko preventívnych opatrení, ktorými si ochránite svoje oči pred vírusmi.

Odborníci zatiaľ nevedia, akým spôsobom sa vírus do oka prenáša

V štúdii Journal of Medical Virology, ktorá sa týka 30 pacientov hospitalizovaných pre COVID-19 v Číne, mal jeden pacient zápal spojoviek. Tento pacient mal prítomný SARS-CoV-2 v sekrétoch očí. To naznačuje, že SARS-CoV-2 môže infikovať spojovku a spôsobiť konjunktivitídu a vírusové častice sú prítomné v očných sekrétoch. Akým spôsobom sa vírus do spojovky dostane? Tu jasná odpoveď stále chýba a ponúkajú sa 3 možné hypotézy:

 

1. Autoinfekcia cez nosový slzovod

Prvou možnosťou je to, že sa vírus jednoducho rozšíri z nosnej sliznice infikovaného človeka do jeho oka nosným slzovodom. Cestu má otvorenú vďaka existencii reálneho prepojenia – slzovod je totiž chodbička, ktorá spája nos so slzným kanálikom a očnými bodmi na vnútorných stranách viečok. Toto je tiež dôvod, prečo sa ľuďom s akýmkoľvek iným ochorením alebo aj nádchou neodporúča nosiť kontaktné šošovky.

2. Prenos krvou do slznej žľazy

Druhou možnosťou je opäť autoinfekcia, rozšírenie z dýchacích ciest chorého človeka, ale tentoraz hematogénnou cestou. To znamená krvou do slznej žľazy, kde sa vírus replikuje a dostane sa tak do jej sekrétov, ktorými je vodná zložka sĺz.

 

3. Vzdušnou cestou uchytením infikovaných kvapôčok na spojovke

Tretí mechanizmus už vyvoláva väčšie obavy. Predstavuje totiž spojovky (pomerne veľkú a exponovanú plochu) ako potenciálnu bránu infekcie.

 

Ako správne ochrániť oči pred infekciou

Keďže oči predstavujú jednu z možných ciest nákazy, je dôležité si ich popri nose a ústach správne ochrániť. Očný lekár MUDr. Martin Lichvár z Polikliniky Radlinského v Bratislave hovorí o troch spôsoboch:

 

Noste okuliare

Nie je dôležité, či ide o slnečné alebo dioptrické, nové alebo staré. Základným pravidlom je vybrať si tie, ktoré pokrývajú najväčšiu časť očnice. Širšie straničky sú tiež výhodou, spolu so sklami môžu z veľkej časti ochrániť oči všeobecne, ale najmä pri priamom zásahu tváre kýchajúcim, či kašľajúcim pacientom.

 

Neskladajte si okuliare ani v interiéri

Ak nenosíte dioptrické okuliare je pravdepodobné, že siahnete po slnečných okuliaroch. Pri tejto výnimočnej situácii si ich neskladajte ani pri návšteve obchodu či vo výťahu. Hoci to môže byť spočiatku nezvyčajné, ochrana je na prvom mieste. Dôležité je sa okuliarov nedotýkať počas nosenia.

 

Nezabúdajte okuliare dezinfikovať

Prísne opatrenia dezinfekcie platia rovnako ako pre kľučky či iné povrchy, tak aj pre okuliare. Po príchode z exteriéru si ich nezabudnite pretrieť handričkou s dezinfekčným gélom alebo alkoholom.

 

V súčasnej dobe sa odporúča nosenie okuliarov pred nosením kontaktných šošoviek. Ak sa niekto predsa len rozhodne pre kontaktné šošovky, mal by používať jednodňové a dodržiavať prísnu hygienu rúk pri ich nasadzovaní.

Partneri